Blog - code


Biraz da yazalım

Arduino Nedir?


Arduino nedir sorusuna klasik tanımıyla tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılan bir fiziksel programlama platformudur diyerek cevap verebiliriz. Arduino' yu kolay kullanılan ve şık bir PIC gibi düşünebilirsiniz. C programlama diline benzettiğim Processing/Wiring dilini kullanan bir giriş/çıkış kartıdır.

Resimde gördüğünüz Arduino' nun en çok kullanılan türü Arduino Uno' dur. Arduinoların ana üretim yeri İtalya' dır ama piyasada Çin malı olanlarını da bulabilirsiniz. Hatta kendi Arduino' nuzu kendiniz bile tasarlayabilirsiniz.

Arduino programlamak birçok mikroişlemci çeşidini programlamaktan daha kolaydır. İşimizi kolaylaştıracak bir çok metot zaten hazır olarak kütüphanesinde mevcuttur. Ama yok ben bunları beğenmedim diyorsanız tabiki de kendi kütüphanenizi yazabilirsiniz.

Birçok programcı Arduino' yu sağladığı bu kolaylık ve rahatlık yüzünden bir oyuncak olarak görür. Ancak bana göre gayet iyi bir platform ve istediklerimizi yapacak kapasiteye sahip. Örneğin ben bir projemde akıllı ev sistemlerini gerçekleştirdim. Android akıllı telefon ile evdeki ışıkları istediğim yerden kontrol edebiliyordum. Bunu Arduino' ya borçluyum tabiki. İlerleyen yazılarımda bu projenin gerçekleştirilmesinden de bahsetmeyi planlıyorum.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Resim her şeyi açıklıyor ama yinede burada bir daha bahsedeyim (Uno' yu baz alıyorum) :

  • İşlemci olarak ATmega328 kullanıyor (eskilerinde ATmega8 veya ATmega168 bulunur).
  • 5 voltluk regüle entegresi barındırır.
  • 16 MHz kristal osilatöre sahiptir.
  • 14 adet dijital giriş/çıkışı vardır.
  • 6 adet analog giriş/çıkışı vardır.
  • 16kb hafızaya sahiptir.
  • Mikrodenetleyiciyi programlama için harici bir programlayıcıya gerek yoktur.
  • Çalışması için üzerindeki USB veya adaptör portlarından biriyle beslenmesi gerekir.

Şimdilik bu kadar tanıtım yeter, hadi ilk projemize başlayalım :)

Cheers !!

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ısığından bir şey kaybetmez..

Kategoriler


> arduino

> mobile-app