Blog - code


Biraz da yazalım

Arduino Blink Uygulaması


Arduino açık kaynak kodlu olduğu için kolay bir şekilde aklınıza gelen projeleri tasarlayıp, kodunu Arduino' ya upload edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken java dilinde yazılmış olan Arduino IDE kullanılır. Bu IDE' yi Arduino' nun ana sayfasında Downloads kısmında bulabilirsiniz. IDE yüklenirken sürücüsünü da beraberinde kuruyor. Kurulum işlemi gerçekleşmiyorsa güvenlik duvarınızı kapatıp tekrar deneyin ve sorunsuz kurulduğunu göreceksiniz.

IDE temel olarak 2 kod bloğuyla açılır. setup() bloğu genelde pin atamaları yaparken veya onlara ilk değerlerini verirken kullanılır. loop() bloğuna adından da anlaşıldığı gibi döngüsel işlemlerin uygulanması için gereken kodlar yazılır.

Artık Arduino' muzu bilgisayarımıza bağlayalım. Bilgisayara bağlanınca otomatik olarak boş portlardan birine atanır. Eğer birden fazla portunuz varsa ve hangisine atanacağına kendiniz karar vermek istiyorsanız IDE'deki "Tools" sekmesinin altındaki "Port" kısmından seçebilirsiniz. Benim portum COM5, yani yazdığım kodlar bu port aracılığıyla Arduino' ya upload ediliyor.

Blink_App uygulamamızın kodları aşağıdaki gibidir :

Şimdi de bu uygulamayı board üzerinde gerçekleştirelim :

Resimdeki LED' in 1 numaralı bacağı uzun olan tarafıdır ve artı (+) yük bağlanan ayağıdır. Arduino' nun 9 numaralı pinini HIGH yaptığımız anda bu pinden 5V' a yakın bir voltaj alırız. Zil teli yardımıyla pini Arduino' nun 1 numaralı bacağına bağlıyoruz. Yalnız 5V normal bir LED için büyük olduğundan araya bir direnç(direncin seçimi size kalmış) atıyoruz. Ardından LED' in 2 numaralı bacağını GND' ye yani toprağa bağlıyoruz. Böylelikle devre tamamlanmış oluyor.

Artık kodumuzu Arduino' ya upload ediyoruz ve ilk uygulamamız tamamlanmış oluyor. Bir sonraki yazımda bu devreye röle ekleyerek LED yerine ampul yakacağız.

Cheers !!

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ısığından bir şey kaybetmez..

Kategoriler


> arduino

> mobile-app