Blog - code


Biraz da yazalım

Arduino Ampul Uygulaması


Bildiğiniz gibi Arduino maksimum 5 Volt çıkış verebiliyor, ampul yakmak için ise 220 Volt kullanmamız gerekiyor. Basit bir röle devresi kullanarak bu işi halledebiliriz.

Şekildeki röle Arduino' nun çıkışındaki 5 Volt ile aktive olup, 220 Volt' luk devrenin tamamlanmasını sağlayacak ve böylelikle ampulümüz yanacak. Oluşabilecek ters akımlardan dolayı Arduino' muz zarar görmesin diye 1 adet diyot kullanmamız gerekiyor ve bunu devreye ters olarak ekliyoruz. Ayrıca projeyi tamamlamamız için 1 adet duy, 1 adet ampul ve 1 adet fişe de ihtiyacımız var.

Şimdi devremizin şemasına bakıyoruz :

Devrenin işleyişinden bahsedelim. Arduino dijital pin yazan ucu Arduino' nun 9 numaralı pinine bağlıyoruz, Arduino GND yazanı ise Arduino' nun GND pinine bağlıyoruz. Arduino' nun 9 numaralı pinini HIGH yaparak bu pinden 5 Volta yakın bir çıkış alacağız. Bu çıkış verildiğinde rölemiz tetiklenecek ve fiş ile ampulun birbirine bağlı olmayan uçları arasında bağlantı kurulacak. Böylelikle ampulümüz fişten gelen 220 Volttan yararlanıp yanacak. Bu devreyi gerçekleştirdiğimizde ortaya çıkan görüntü :

Elektronik kısmını hallettiğimize göre şimdi Arduino' ya yükleyeceğimiz koda bakalım. Bu kod sadece Arduino' nun belirlediğimiz bir pininden 5 Voltluk çıkış almamızı sağlayacak :

Kodu Arduino' ya yükledikten sonra projemiz tamamlanmış oluyor. Bundan sonra tek yapmamız gereken fişi prize takmak ve sonucu görmek :)

Bu yaptığımız tabiki de basit bir uygulamaydı. İsterseniz devreye aydınlık sensörü ekleyip, odamız yeterince karardığında ampulünüzün otomatik olarak yanmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için ortamdaki analog verilerin analiz edilmesi gerekiyor. Arduino ile analog çalışmaya başladığımızda bunun örneklerini beraber yapacağız ama şimdilik bu kadarı yeterli ;)

Cheers !!

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ısığından bir şey kaybetmez..

Kategoriler


> arduino

> mobile-app